EUTR Edition  |  NORMATIIV                                                     

Laktaat

Laktaat ja koormus

Üheks protsessiks kehas on energiaprotsess, mis tarbib glükoosi (süsivesikuid) mis toodab energiat, millise protsessi lõpptulemuseks on laktaat.  Mida kõrgem on laktaadi tase, seda rohkem kasutatakse keha protsessides süsivesikuid.

Laktaadi hulk veres sõltub sellest, kui palju laktaati toodetakse ja kui kiiresti see ümber töödeldakse. Mõlemat tegurit mõjutab treeningu intensiivsus.

Intensiivse treeningu puhul on laktaadi tootmine kordades suurem kui puhkeolekus, samuti suureneb ka oluliselt selle ümbertöötlemise vajadus. Mida parmini on lihased ja kogu organism valmis laktaati ümber töötlema, seda paremini toimub laktaadi tootmine ja ümbertöötlemine energiaks.

Energiat toodetakse peamiselt rasvadest või süsivesikutest kehalise koormuse ajal.

Rasvadest saadav energia on aeglasem kui süsivesikutest saadav energia, mistõttu kehalise koormuse intensiivsuse suurenedes toodetakse suurem osa energiast süsivesikutest, mille tulemuseks on laktaadi tootmise suur kiirus.

Laktaat — väsimuse näitaja

Laktaat ei tekita väsimust, kuid laktaadi kontsentratsioon veres on hea väsimuse mõõdupuu.

Kui sportlasel toimub laktaadi kontsentratsiooni pidev suurenemine, siis tähendab see, et väsimuse tekkimine on paratamatu.

Pulsi kasutamine väsimuse mõõdupuuna ei ole alati õige, eriti vedelikupuuduse tingimustes, laktaadi tase seevastu annab alati täpse info organismi koosmusläve kohta.

Kõik asjad tunduvad keerulised, kuni muutuvad lihtsaks.
Tule alati väljakutsele vastu!

Miks sportlased mõõdavad laktaati?

Treeningu intensiivsuse jälgimine on aluseks kvaliteetsele treeningprotsessile ning laktaat on täpne koormustaseme marker.

Olenemata spordialast/koormusest võidab see, kes kannatab pikemaajaliselt suuremat koormust.

Laktaadi tootmine

Organism toodab laktaati kogu aeg, isegi puhkeolekus, kuna pidevalt kasutatakse nii aeroobset kui anaeroobset energiatootmist.

Laktaat ei ole organismile kahjulik, kuid selle suur maht toob kaasa pH languse, happelisem keskkond omakorda mõjutab negatiivselt tootlikkust, mis põhjustab väsimust.

Intensiivse treeningu kestus ja laktaadi tase veres

Mida kõrgem on laktaat, seda rohkem kasutatakse süsivesikuid energiaallikana koormuse aja. Laktaadi kontsentratsioon veres muutub sõltuvalt füüsilise koormuse intensiivsusest.

Suure treeningu intensiivsuse korral on tulemuseks kõrgem laktaadi väärtus veres.

Oluline on mõista, et laktaadi analüsaatorit kasutades mõõdetakse organismi laktoosi tootmise ja ümbertöötlemise tasakaalu, mitte absoluutset laktaadi kogust veres.